A kommunizmus áldozatainak emléknapja

on .

Február 25-én a kommunizmus áldozataira emlékezünk, 20 éve nyilvánítottak emléknappá.

Magyarországon először 1919-ben volt kísérlet - a Tanácsköztársaság idején - a kommunizmus adaptálására, de ez néhány hónap után elbukott. Végül a II. világháború után Rákosi Mátyás, illetve Kádár János vezetésével épült ki kommunista rendszer. 

A kommunista berendezkedés szinte minden család életére hatással volt: több ezren kerültek bíróság elé, rengeteg embert internáltak, kitelepítettek, sokan elhagyták az országot, a kötelező beszolgáltatás a család megélhetését veszélyeztette.

Az áldozatokra 2000. június 13-án elfogadott határozat alapján 2001-ben emlékeztek először. Az emlékezés napját először április 16-ra tűzték ki, majd április 2-ra, végül február 25-e lett. A dátum történelmünkhöz úgy kötődik, hogy Kovács Béla, Független Kisgazdapárti főtitkárt 1947-ben ezen a napon tartóztatták le, s hurcolták Szovjetunióba, néhány év börtönév és kényszermunka után szabadulhatott.

Napjainkban a budapesti, Andrássy út 60. szám alatt található Terror Háza Múzeum állít emléket a XX. századi diktatúrák áldozatainak. A 2002-ben nyílt épület az ezekben az időkben megkínzott, meghurcolt, megalázott honfitársainknak állít emléket.

A kommunista diktatúrák áldozatait 100 millió főre becsülik világszerte.

Az emléknappal kapcsolatban alkotásokat is megtekinthettek intézményünk aulájában.

19901 orig pre fullhd

Memento emlékmű