BESZÁMOLÓ EGYH-KCP-16-0332

BESZÁMOLÓ

EGYH-KCP-16-0332

A FRÁTER GYÖRGY KATOLIKUS GIMNÁZIUM ÉS KOLLÉGIUM

HITTANTÁBORÁRÓL

2016. június 22-24.

SARUD

A tábor előkészületei:

            - Témaválasztás: iskolánk 5. évfolyamának tananyaga Székely János: A Könyvek Könyve – Bevezetés a Biblia világába, ezért esett a választás Noé bárkájának történetére.

            - Tanulók kiválasztásának szempontjai: hitéletük, tanulmányi eredményük, magatartásuk és szociális helyzetük alapján.

            - Anyagok, eszközök beszerzése: a pályázatban meghatározott összeg levásárlása papírboltban, kreatív hobbiboltban és könyvesboltban.

A tábor programja:

2016. június 22. szerda

            - 8 órakor indulás

            - 10 óra körül érkezés

            - szállás elfoglalása

            - 12:30 ebéd

            - 14-17 óra között foglalkozás: Noé bárkája 1.

            - 17:30 vacsora

            - 18-21 óra között szabadfoglalkozás

            - 21 óra esti ima

            - 22 óra lámpaoltás

2016. június 23. csütörtök

            - 8 óra reggeli

            - 9-12 óra között foglalkozás: Noé bárkája 2.

            - 12:30 ebéd

            - 14-17 óra között foglalkozás: Noé bárkája 3.

            - 18 óra vacsora

            - 19-21 óra között szabadfoglalkozás

            - 21 óra esti ima

            - 22 óra lámpaoltás

2016. június 24. péntek

            - 8 óra reggeli

            - 9:30 szállás elhagyása

            - 10 óra látogatás a Poroszlói Ökocentrumban

            - 12 óra körül indulás haza

            - 14 óra körül érkezés

A foglalkozások célja: kompetencia más tantárgyakkal, vagyis megmutatni a diákoknak, hogy a hittan tanítása más tantárgyak segítségével is lehetséges (nyelvtan, matematika, természetismeret, rajz, technika).

Nevelési cél: ráhagyatkozás a gondviselésre, szófogadás és engedelmesség Istennek, amely által a kiválasztottak között lehetünk, mint Noé.

Foglalkozás: Noé bárkája 1.

A 18 diákot 3 csoportra osztottuk (2 lány- és 1 fiúcsapat) – 1. fénykép

Ráhangolódásként egy játékos feladattal kezdtünk, melynek címe: vihar az őserdőben (különböző hangokat adtunk ki a kezünkkel és lábunkkal /csettintés, taps, dübögés/). – 2. fénykép

Tanári felolvasás következett: a Bibliából Noé történetét hallgatták meg a diákok, majd ehhez kapcsolódó játékos feladatokkal mélyültünk el a történetben.

- Szerep a falon: Noé olyan ember volt, aki… Olyan külső és belső tulajdonságokat gyűjtöttünk össze, amelyekkel Noé rendelkezhetett, amiért Isten őt választotta ki arra, hogy megmeneküljön. – 3. és 4. fénykép (csomagolópapírt ragasztottunk fel az egyik ajtóra, körülrajzoltunk egy diákot, és a sziluetten belülre írtuk a belső tulajdonságokat, a sziluetten kívülre a külső tulajdonságokat)

- Szerep a falon: A bűnös emberek olyanok voltak… Olyan külső és belső tulajdonságokat gyűjtöttünk össze, amelyekkel azok az emberek rendelkeztek, akiket Isten el akart pusztítani az özönvízzel. – 5. és 6. fénykép

- Gondolatkövetés: Vajon milyen gondolatok járhattak Noé fejében, miután megtudta az özönvíz jövetelét? (A folyosón a gyerekek két sorfalban álltak fel, köztük haladt Noé /az egyik tanár/. Amikor egy-egy gyerek elé érkezett, az hangosan kimondta E/1-ben, szerinte mit gondolt akkor Noé.) – 7. és 8. fénykép

- Páros improvizáció: Noé a vízözön előtt felkereste a legjobb barátját, és beszámolt az előttük álló eseményekről. (A diákok párokat alkottak, egyikük volt Noé, a másik a barát. Először magukban megbeszélték a párbeszédet, majd előadták.) – 9. és 10. fénykép

- Páros improvizáció: Noé egyik gyermeke szeretné magával vinni a hajóra a legjobb barátját. Noé nem engedi. (Két mobiltelefon segítségével játszották el a diákok a párbeszédet, egyikük volt a barát, a másik Noé fia.) – 11. és 12. fénykép

- Hajónapló: Milyen érzések, gondolatok fogalmazódhattak meg Noé családjában az özönvíz ideje alatt? (egy fehér kartonpapírt felragasztottunk az ajtóra, és a tábor ideje alatt megírtuk a hajónaplót) – 13. és 14. fénykép

Foglalkozás: Noé bárkája 2.

- Igaz – hamis állítások magunkról: Mindenki 3 állítást mondott magáról, ami közül az egyik hamis. Feladat: Ki kellett találni, hogy melyik a hamis.

- Ki szállhat be a bárkába?: Állításokat mondtunk, és akire az jellemző volt, az beszállhatott a bárkába. Körberaktuk a székeket, az volt a bárka határa. Ha jellemző volt az állítás, akkor leültünk egy székre, ha nem, akkor felálltunk és kijöttünk a székek mögé, azaz a bárkából.

- Bibliai mértékegységek: Noé bárkájának történetében a bárka felépítéséhez megadott mértékek megismerése. A diákok csoportban dolgoztak. Feladatok: Milyen típusú mértékegységeket ismertek? Milyen hosszúsági egységekre emlékeztek? Melyik a nagyobb? (ujj, tenyér, arasz, könyök, mérőnád, öl) Hány centiméter/méter 1 ujj, 1 tenyér, 1 arasz, 1 könyök, 1 mérőnád és 1 öl? (a bárka mértékének kiszámítása) - 15. – 18. fénykép

- Tiszta és tisztátalan állatok: A történetben szerepel a két meghatározás. A diákok ismét csoportban dolgoztak. Feladat: Soroljatok fel mindkét csoportba állatokat! Ezután megbeszéltük a különbséget és a bibliában szereplő állatokról hallhattak egy kis összefoglalót (galamb, szamár, juh, kecske, disznó, szarvasmarha). 19. – 21. fénykép

- Kézműves foglalkozás 1.: Mindhárom csapat készített egy bárkát, rajta az állatokkal (amelyik csapat a legjobban teljesített a csoportos feladatoknál, az kapta a fehér kartont, a 2. helyezett a szürke kartont, a 3. helyezett a csomagolópapírt; kinyomtatott állatfigurákat színezhettek, vagy rajzolhattak saját maguk is állatokat a bárkára). 22. – 24. fénykép

- Kézműves foglalkozás 2.: Saját maguknak is készítettek egy bárkát (hozzávalók: szürke kartonlap, különböző anyagokból készült állatok, szivárványszínű karton). 25. – 26. fénykép

Foglalkozás: Noé bárkája 3.

- A Biblia híres vadnövényei: A történetben szerepelt, hogy milyen fából kellett Noénak megépítenie a bárkát. A diákok ismét csoportban dolgoztak. Feladatok: Emlékeztek-e, milyen fából épült a bárka? Milyen egyéb növények szerepelnek a Bibliában, és melyik történetben? Ezután tanári előadás következett a fákról és a növényekről (papírsás, tömjénfa, mirhafa, nárdusz, krisztustövis, az „égő csipkebokor”, konkolyperje, manna, keserűfüvek, cédrus, fenyő, góferfa, tölgyfa, mustármag). - 27. – 29. fénykép

- Kézműves foglalkozás 3.: A diákok saját maguknak készítettek állatokat papírból és agyagból (Olga Gre: Papírkörlap-figurák, CSER Kiadó, Budapest, 2014). – 30. – 34. fénykép

Közös zászló készítése, amelyre ráragasztottuk a készített állatokat. – 35. – 37. fénykép

- Éneklés – 38. és 39. fénykép

Látogatás a Poroszlói Ökocentrumban

A témához kapcsolódóan élőben is láthattunk állatokat. - 40. fénykép

(A fényképek csatoltan egy másik mappában.)

Összegzés: A foglalkozások célja megvalósult, vagyis megtapasztalták a diákok, hogy egy bibliai témához hogyan kapcsolhatók más tantárgyak. A gyerekek jól érezték magukat, pozitív visszajelzéseket adtak.

A diákok által készített bárkák és közös zászló megtekinthető

a Fráter György Katolikus Gimnázium és Kollégium aulájában

2016. augusztus 22-től.

palyazat logo